Zaujímate sa o hedge fondy a neviete, čo to vlastne znamená? Sú to špeciálne fondy, slúžiace na investície s vysokým ziskom alebo stratou. Investuje sa s nimi po celom svete a dostávajú sa postupne aj k bežným investorom.
Na čo slúžia hedžové fondy
Je to spôsob investovania, ktorý znižuje riziko straty tak, že pôsobí ako prostriedok kolektívneho investovania. Hedge fond investuje peniaze viacerých investorov do rôznych akcií, dlhopisov, opcií, komodít, nástrojov investičného trhu alebo cenných papierov.
Výnosy z hedge fondov sa rozdeľujú podľa výšky vložených investícií jednotlivými investormi. Majú veľa výhod, sú s nimi však spojené aj vyššie riziká.
Výhoda
Hlavnou výhodou hedge fondov je vyšší výnos ako pri fondoch obvyklých. Vďaka typicky veľkému počtu investorov operuje hedge fond s rádovo väčším množstvom peňazí ako fondy normálne a peniaze môžu byť potom investované do väčších projektov, ktoré bývajú úspešnejšie a nesú vyššie výnosy.
Hedge fondy mávajú agresívnejšie a rizikovejšie stratégie v porovnaní s investičnými fondmi, to umožňuje investorom opäť generovať vyššie zisky.
Výnos sa očakáva aj pri poklese trhovej hodnoty investícií alebo v prípade hospodárskych kríz. Taktiež nie sú závislé od akciových trhov a neriadia sa ich vzostupmi a pádmi.
Nevýhoda
Investovanie do hedge fondov však nemusí byť vždy také ružové, ako sa môže zdať. Hedge fondy spolu nesú pri istej dávke rizika a každý investor musí byť veľmi obozretný, akému hedge fondu svoje finančné prostriedky zverí. Je potrebné mať skúseného makléra alebo vlastné bohaté skúsenosti s investovaním a orientáciou v trhovom prostredí aj na akciových burzách.
Ďalej sa pri hedge fondoch očakáva prevažne veľká investícia, takže investor musí mať dostatok peňazí, aby mohol s investovaním vôbec začať.
Predtým tieto fondy ovládali iba skúsení makléri, postupne sa však dostali aj medzi bežných investorov. Niektorí sa však v problematike príliš neorientujú a môžu ľahko naraziť na podvodníkov a prísť tak o svoje peniaze.
Pri niektorých investičných stratégiách tiež nastáva vysoké riziko, že sa investori v dlhodobom časovom horizonte položia a môžu aj skrachovať. Investícia sa tak nevráti späť. Navyše investovanie do hedge fondov je dlhodobá záležitosť a návratnosť peňazí sa koná v dlhšom časovom horizonte ako pri obvyklých investíciách.
Druhy hedžových fondov
Investície do hedge fondov sa delia na niekoľko druhov.
Súkromné fondy sú do 50 investorov s neobmedzenou výškou investícií a vzťahy investorov sú bližšie. Môže ísť o rodiny alebo obchodných partnerov, či priateľov. Verejný fond je určený na vysoké investície a je riadený regulačnými orgánmi, ktoré upozornia investora na všetky riziká s ním spojené.
Profesionálny fond je určený pre banky, obchodné spoločnosti, veľké firmy alebo ďalšie väčšie inštitúcie. Minimálna investícia je 100 000 dolárov. Ďalším druhom hedge fondu je fond zahraničný, ktorý možno založiť napríklad na Seychelách, je uznaný burzou cenných papierov a spája sa s ním výhody offshorovej jurisdikcie.
Vytvorenie hedžového fondu
Hedge fondy môžu byť založené ako družstvá, komanditné spoločnosti či iné formy spoločnosti. Na založenie fondu je potrebná licencia. Tú vydáva úrad pre finančné služby a treba si podať žiadosť, ku ktorej patria ďalšie náležitosti.
Ako už bolo spomenuté, hedge fond možno založiť aj v zahraničí, dokonca je to niekedy veľmi výhodné. Offshore destinácia často ponúka pre hedge fondy veľmi priateľské právne prostredie.