Oproti chlóru je soľ náročnejšia na údržbu. Nestačí ju nasypať do bazéna a dúfať, že vás spasí. V tomto článku vám prinášame tipy, ako o slanú vodu starať.
Soľ naberá na popularite. Je totiž menej agresívny ako chlór Alergici sa navyše nemusia báť vstúpiť do vody, pretože im nehrozí vysušenie pokožky alebo nepríjemné svrbenie. Starostlivosť o bazén so slanou vodou sa ale odlišuje od klasickej chlórovanej vody. Čo teda musíte robiť?
Ako sa starať o bazén so slanou vodou?
Pri bazéne so slanou vodou je nutné neustále strážiť, či je v ňom dostatok soli. Soľ sa totiž s pomocou systému postupne premieňa na aktívny chlór. Práve ten zabraňuje riasám a baktériám v tom, aby si z vášho bazéna urobili pohodlný domov.
Starostlivosť o bazén so slanou vodou je teda o niečo náročnejšia ako pri chlóre. Kým chlór stačí iba vhodne dávkovať, so soľou to také jednoduché nie je. Aby vôbec mohla využiť svoj potenciál, potrebujete sanitačnú jednotku. Práve tá premieňa rozpustenú soľ na aktívny chlór. Ak len nasypete soľ do bazéna a tým to pre vás skončí, pripravte sa na to, že vám voda čoskoro zelena.
Čo všetko budete potrebovať?
Na správnu funkciu celej bezchlórovej dezinfekcie na báze soli nutne potrebujete sanitačnú jednotku. Pripravte sa na to, že jej cena nie je príliš lichotivá. Najlacnejšie modely síce zarobíte v ráde tisícok korún, pre kvalitnú dezinfekciu ale odporúčame siahnuť po výkonnejších modeloch. Starostlivosť o bazénovú vodu vás tu môže vyjsť aj na niekoľko desiatok tisíc za sezónu (v prípade kúpy novej sanitačnej jednotky).
Svoj čas venujte aj výberu soli, inak by ste mohli vode skôr uškodiť. Vyhýbajte sa soli s prídavkom jodidov a fluoridov, teda soliam bežne dostupným v potravinárstve. Vhodná je predovšetkým čistá morská alebo kamenná soľ. Chémiu potom podávajte na základe návodu na obale. Vo všeobecnosti sa ale udáva, že na 1000 litrov bazénovej vody postačí 4 až 6 kíl soli.