Sobota, 2 prosince, 2023
Home Správy Na pokraji vyhynutia je už pätina druhov plazov na planéte

Na pokraji vyhynutia je už pätina druhov plazov na planéte

by czeko
0 comment

Na pokraji vyhynutia sa nachádza až pätina druhov plazov vrátane korytnačky sloní žijúcej na súostroví Galapágy, varana komodského, gaviála indického či zmije nosorohé.

Vedci o tom informovali v stredu v prvej komplexnej správe o stave plazov na svete, ktorá bola zverejnená v časopise Nature. TASR správu prevzala od agentúry Reuters.

Vedci preskúmali viac ako 10.000 druhov plazov vrátane korytnačiek, krokodílov, jašterov, hadov a haterov. Zistili, že až 21 percent z nich je podľa stupnice Medzinárodnej únie na ochranu prírody a prírodných zdrojov (IUCN) kriticky ohrozených, ohrozených alebo zraniteľných. Identifikovali tiež 31 druhov plazov, ktoré už vyhynuli.

Podľa výskumníkov za ohrozenie plazov môžu rovnaké faktory, ktoré ohrozujú aj iných suchozemských stavovcov – odlesňovanie na poľnohospodárske účely, ťažba dreva, lov a takzvané „sídelné kaše“, čiže riedka zástavba, ktorá sa postupne rozširuje do okolitej krajiny. Dodávajú, že ďalšími činiteľmi sú klimatická zmena a invazívne druhy živočíchov.

„Plazy sú dôležitou súčasťou ekosystémov. Správa o stave plazov nám pomôže pochopiť, ako odvrátiť ich vyhynutie a iné hrozby, ktorým čelí, „uviedol spoluautor správy, hlavný zoológ a odborník na ochranu prírody Bruce Young z organizácie NatureServe, ktorá sa zaoberá biodiverzitou.

Podľa vedcov hrozí vyhynutie 27 percent obojživelných plazov a 14 percent plazov obývajúcich suché stanovištia.

Niektorým druhom plazov sa však darí veľmi dobre, napríklad austrálsky krokodíl morský – najväčší plaz na svete – bol zaradený do kategórie najmenej ohrozených plazov, no jeho indický bratranec gaviál je na pokraji vyhynutia.

Zo známych druhov plazov je varan komodský zaradený medzi ohrozené druhy a kobre kráľovská, kožatka veľká a galapágsky leguán morský medzi zraniteľné.

Vedci identifikovali aj niekoľko oblastí, kde sú určité plazy najviac náchylné na vyhynutie. Ide najmä o Karibik, juhovýchodnú Áziu, Madagaskar či západnú Afriku.

You may also like

Leave a Comment

O nás

„Publikaci PR článků pro vás zajišťuje Press Media > info@press-media.cz <. Realizujeme pro vás především publikaci článků pro ženy, o bydlení a ekonomice. Jako hlavní cíl při publikaci PR článků si klademe výběr cíleného publika v kontextovém zaměření.“