Popularita elektrokolies je nezadržateľná naprieč kontinentmi a niet divu, že s každým dňom pribúda záujemcov o tento druh cyklistiky. Elektrobicykle postupne nahrádzajú bežné bicykle, proti ktorým majú nesporne veľa výhod. Vzhľadom na širokú ponuku električiek, ktoré sú v dnešnej dobe k dispozícii na trhu, však môže byť naozaj ťažké zvoliť si pre seba práve ten najvhodnejší model. Ako sa teda vyznať v elektrokolesách a zistiť, ktoré si vybrať? Poradíme v našom článku.
Koľko stojí elektrokolov
Ak plánujete nákup elektrokolesa, pripravte sa na široké cenové rozpätie. Pri výpočte ceny je potrebné zohľadniť mnoho aspektov. Pri úplne novom elektrokole začínajú ceny na približne 28 000 Sk a môžu sa vyšplhať až okolo 100 000 Sk, nezriedka aj vyššie. Presná cenová hladina závisí predovšetkým od vašich potrieb. Cenu ovplyvňuje typ motora, kapacita batérie a použité komponenty. Preto sú horské a terénne elektrokolesá zvyčajne drahšie ako menej výkonné aj odolné mestské elektrokolesá, kde nie sú nároky zďaleka také vysoké.
Mestské elektrokola
Pravdepodobne už podľa názvu uhádnete, že sa tento druh kolies nehodí na nespevnené lesné cesty alebo do terénu. Namiesto toho ho oceníte na nákupoch a pochôdzkach po meste alebo ako dopravný prostriedok do práce či do školy. Tieto kolesá najlepšie využijete pri jazde po ceste či chodníku – možno na nich jazdiť jednoducho po všetkých spevnených komunikáciách. Mestské elektrokolesá majú nízky rám, takže sa na ne ľahko nasadá a sedá. Možno ich preto používať univerzálne pre ženy aj mužov. Mestské elektrokolesá sú štandardne vybavené osvetlením, blatníkmi a nosičom na montáž tašiek a nákupných košíkov.
Trekové elektrokola
Trekové kolesá sú výbornou voľbou pre ľudí, ktorí jazdia hlavne v mestských oblastiach, po cyklochodníkoch a cestách a príležitostne po poľných cestách alebo inom mierne náročnom teréne. Tieto elektrokolesá sú niečo medzi mestskými elektrokolesami a športovými krosovými kolesami. Trekové kolesá sú rovnako ako mestské elektrokolesá vybavené blatníkmi, nosičmi a stojánkami. Ak však chcete podnikať pravidelné výlety do prírody alebo jazdiť v náročnejšom teréne, zvážte kúpu krosového alebo horského bicykla.
Krosové elektrokola
Krosové elektrokolesá sú vlastne hybridom medzi trekovým a horským kolom. Ako taká sú vhodné ako na jazdu po ceste, tak aj po poľných cestách. V porovnaní s trekovými elektrokolesami si lepšie poradí s náročnejším terénom. Majú dlhý dojazd, pohodlne sa na nich jazdí, sú ľahké a veľmi dobre sa ovládajú. Nie sú vybavené blatníkmi ani nosičmi, ale tie možno v prípade potreby vždy dokúpiť a dodatočne namontovať.
Horské elektrokola
Horské elektrokolesá sú robustne konštruované, celoodpružené, majú kolesá so širokými plášťami a sú vybavené vysoko kvalitnými komponentmi. Vďaka týmto vlastnostiam sú vhodné do najnáročnejšieho terénu, ako sú horské alebo kopcovité lesné cesty. Aj v takom náročnom teréne ponúkajú komfortný a často adrenalínový pôžitok z jazdy. Pri horských elektrokolesách však nie je problém, ak časť vašej cesty vedie po cestách alebo cyklochodníkoch. Batérie horských (alebo terénnych) kolies majú veľmi dobrú výdrž, čo oceníte najmä pri stúpaní. Horské bicykle sú veľmi citlivé na mieru poskytovanej dopomoci.
Ďalšie delenie elektrokol
Okrem základného rozdelenia elektrokolies na uvedené 4 typy môžeme tieto produkty ďalej deliť podľa dojazdu v km, druhu motora/pohonu, umiestnenia batérie, veľkosti rámu, vhodnosti pre mužov/ženy/deti a nakoniec aj cenovej kategórie.
Výber elektrokolesa je veľkým a pomerne cenovo náročným rozhodnutím, preto by mal byť starostlivo premyslený v závislosti od účelu, ako plánujete bicykel používať. Bez ohľadu na to, či sa rozhodnete pre elektrokolobežku, elektrokolovalebo klasické koleso, cyklistika môže byť skvelou aktivitou pre zlepšenie vášho zdravia a fyzickej kondície, ale aj pre relaxáciu a oddych od každodenného zhonu.